شیمی 100

آموزش مفهومی و تکنیکی شیمی کنکور

شیمی 100

آموزش مفهومی و تکنیکی شیمی کنکور

درباره بلاگ
شیمی 100

اولین سایت مرجع شیمی کنکور

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
محبوب ترین مطالب
۲۴ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۱:۴۰

از امروز تا کنکور چه کنیم؟

در زمان باقی مانده تا کنکور برای درس شیمی چه کنیم؟


با سلام و عرض ادب خدمت دانش آموزان محترم

این سوال بسته به نوع عملکرد دانش آموزان مختلف ، پاسخ های متفاوت نیز دارد.
برای این پاسخ دانش آموزان را بر اساس عملکرد به سه دسته قوی ، متوسط و ضعیف طبقه بندی می کنیم .قوی

اگر شما دانش آموزی هستید که تا امروز همه مطالب و فصل های کتب درسی رو مطالعه کردید و در طول سال برای تمام فصول تست زدید و در آزمون های آزمایشی درصدی بالاتر از 70 درصد کسب می کنید ، به شما پیشنهاد میکنم که در زمان باقی مانده فقط سه کار زیر را انجام دهید:

1. مرور
2. تست و رفع اشکال
3. آزمون جامع


1. مرور :
منظور از مرور در واقع مرور و یادآوری 2 چیز است ، اول محتوای منبع مطالعاتی( آموزشی) و دوم تست های قرمز.
منبع مطالعاتی یا آموزشی در حقیقت همان جزوه یا کتابی هست که در طول سال آن را مطالعه کردید و دارای توصیف سطر به سطر مفاهیم و نکات کتاب درسی است و بهتر است که برای مرور، کتاب یا جزوه جدید خریداری نکنید و اگر نگران ناقص بودن منبعتان هستید صرفا می توانید آن را کامل کنید که در ادامه توضیح خواهم داد.(برای یادگیری مرور صحیح اینجا کلیک کنید.)

تست های قرمز به تست هایی می گوییم که در طول سال آنها را یا غلط زدیم و یا نزدیم.( من در ابتدای سال به دانش آموزام میگم: دور شماره این تست هارو با خودکار قرمز خط بکشن)
در این زمان باقی مانده باید تست های قرمز را دوباره حل و رفع اشکال کنید و اگر نکته خاصی داشتند وارد منبع مطالعاتی خود بکنید.

نکته:
تست های قرمز شامل تست های غلط زده و نزده آزمون های آزمایشی هم می شود.


+
 من که تست های قرمزِ از قبل تعیین شده ندارم چکار کنم؟
این دسته از عزیزان  باید  بروند سراغ مباحث و سرفصل هایی که در آنها مشکل و ابهام دارند. مثلا لیستی از این مباحث تهیه کنند و شروع به حل تست از آنها کنند.
مثال:

دوم : مسائل آب تبلور/ رسم ساختار لوویس/نامگذاری ترکیبات آلی


                      استوکیومتری: درصد خلوص و بازده درصدی
 سوم :        ترمودینامیک: ------
                      محلول: مسائل غلظت ها

 

پیش : مسائل ثابت تعادل و اسید و باز2. تست و رفع اشکال
این دسته از تست ها باید کاملا استاندارد ، مفهومی و ترکیبی باشد.
استاندارد یعنی مشابه تست های کنکور سراسری ، نه زیاد ضعیف و نه انقد دشوار که عمرا توی کنکور بیاد.
مفهومی یعنی سواد دانش آموز رو محک بزنه و فقط کسانی بتونن حل کنن که اصل مطلب به جونشون نشسته باشه.
ترکیبی یعنی ترکیب کردن و استفاده از مفاهیم فصول مختلف در صورت سوال و یا در گزینه ها (چیزی که اخیرا طراحان کنکور خیلی بهش گیر دادن ) 

+ حالا من همچین تستایی رو از کجا گیر بیارم؟
پیشنهاد من ابتدا حل سوالات کنکور سراسری است اگر حل کردید برید سراغ تست های کنکور خارج از کشور اگر اونارم حل کردید تست های المپیاد و اگر اونارم حل کردید و معنیه تست استاندارد رو متوجه شدید، حالا رجوع کنید به تست های تالیفی استاندارد کتب کمک آموزشی.

بعد از حل این تست ها حتما اون هارو آنالیز و رفع اشکال کنید.

 

3. آزمون جامع
پس از انجام گام های یک و دو برید سراغ برگزاری آزمون و دقیقا مشابه شرایط و زمان بندی کنکور از خودتان آزمون بگیرید.

چند نکته:
اول)  لطفا همه استاندارد های کنکور را رعایت فرمایید یعنی با لباس رسمی و پشت صندلی(میز) از 8 صبح شروع کنید ابتدا یک ساعت و نیم دروس عمومی و سپس دروس اختصاصی.
دوم) انتخاب ترتیب حل کردن دروس اختصاصی با خودتان است اما برای درس شیمی فقط باید 35 دقیقه زمان در نظر بگیرید.
سوم) پس از برگزاری آزمون و مدتی استراحت فورا آزمونتان را آنالیز و رفع اشکال کنید و در درس شیمی ، پس از پیدا شدن نقاط ضعیف به برطرف کردن آنها بپردازید.
چهارم) نکات جدید و کلیدی حاصل از آزمون را در منبع مطالعاتی خود یادداشت کنید تا با مرور های بعدی آنها را در ذهن خود تثبیت کنید.

 متوسط

شما دانش آموزی هستید که بعضی ازفصل های کتب شیمی را مطالعه کرده و یا در برخی فصول مطالعه کامل و تسلط صد درصدی ندارید و یا برخی مطالب را فراموش کردید. شما عزیزان مرور های چندان زیادی نداشته اید و احتمالا برخی مطالب را فراموش کردید. معمولا افراد این دسته در آزمون های آزمایشی شیمی خود را بین 30 تا 70 درصد می زنند. این دانش آموزان به ترتیب اولویت دو کار اصلی را باید انجام دهند. یک حفظ و تسلط بر محتوایی که تا امروز خوانده اند و دو رشد ترمیمی. برای این دانش آموزان پیشنهاد می شود که در زمان باقی مانده به موارد زیر بپردازند:

1. فرآیند تکمیل
2. مرور
3. تست کنکور و رفع اشکال
4. آزمون جامع

 

 

1. فرآیند تکمیل
فرآیند تکمیل یعنی خواندن و یادگیری دقیق فصولی که نیمه کاره رها شده اند.
به عنوان مثال دانش آموزی فصل محلول ها را تا نصف خوانده و رها کرده در این زمان باید ابتدا نیمه نخوانده را دقیق بخواند تا یاد بگیرد.
نکته مهم : در این مرحله فقط مباحثی را تکمیل می کنیم که بر اثر فراموشی یا تنبلی یا عقب ماندن از برنامه آزمون و یا هر دلیل دیگر بلد نیستیم و گرنه تکلیف مباحثی که از قبل حذف کردیم و قصد خواندن آن را نداشتیم که مشخص است!!!

2.  مرور
در این مرحله تمام مباحثی را که از قبل خوانده بودیم و همچنین مباحثی که در فرآیند تکمیل خواندیم را از منبع مطالعاتی خود مرور می کنیم.
بازهم تاکید می کنم که در این زمان از اضافه کردن منابع آموزشی جدید به شدت پرهیز کنید.

3. تست کنکور و رفع اشکال
در این مرحله فقط به حل و رفع اشکالِ
مبحثی تست های کنکور 5 سال اخیر درس شیمی در رشته ریاضی و تجربی می پردازیم.
بعد از حل تست های کنکور هر فصل اشکالات خود را شناسایی و رفع کنید تا کارهایی که تا الان انجام داده اید نتیجه دهد و سپس نکات کلیدی این تست ها را استخراج و به منبع مطالعاتی خود منتقل کنید.

4. آزمون جامع
شرایط آزمون جامع برای دانش آموزان دسته متوسط دقیقا مشابه دسته اول است با این تفاوت که شما تست های مباحثی را که مطالعه نکردید و از قبل آنها را حذف کردید را رها می کنید و زمان آن را به تست های دیگر می دهید.
بعد از انجام این گام ها به دو هدف از پیش تعیین شده می رسید، یعنی هم بر روی مطالبی که از قبل خواندید مسلط می شوید و هم رشد ترمیمی پیدا می کنید که همان فرآیند تکمیل است.

 

 ضعیف

شما دانش آموزی هستید که تعداد بسیار کمی از فصل های کتب شیمی را خوانده و یا برنامه ریزی و مطالعه منسجم و پیوسته ای نداشتید و یا دیر شروع کردید و یا روش مطالعه صحیح را بلد نبوده اید و یا اهمال کاری کردید و یا .... هر دلیلی که داشتید مهم نیست. معمولا افراد این دسته در آزمون های آزمایشی شیمی خود را زیر 30 درصد می زنند . چیزی که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم این است که در زمان باقی مانده چه کنیم تا بهترین نتیجه را در درس شیمی به دست آوریم. پس به جای غصه خوردن و تلف کردن زمان ، زودتر دست به کار شوید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
به این دانش آموزان پیشنهاد می شود در زمان باقی مانده دستورالعمل زیر را اجرا کنند:

1. گزینش مباحث
2. خواندن
3. تست کنکور و رفع اشکال


 1.گزینش مباحث
در گام اول باید فصل ها و مباحثی را که فکر می کنید در زمان باقی مانده می توانید آنها را بخوانید و روی آنها مسلط شوید را گزینش می کنید.
به عنوان مثال دانش آموزی برای درس شیمی ، فصل یک تا چهار شیمی سال دوم و همچنین فصل دوم شیمی سال سوم را انتخاب می کند چون این مباحث از نظر او آسان تر است.
البته شما دانش آموز عزیز می توانید درباره گزینش فصول انتخابی خود با مشاور و یا معلم خود نیز مشورت کنید. قطعا این بزرگواران پیشنهادات خوبی برای شما خواهند داشت.
و دانش آموزانی که حساسیت بیشتری در این رابطه دارند می توانند شرح حال درس شیمی خود را تا به امروز در قسمت نظرات همین مقاله قید کنند تا در اسرع وقت مشاوران مجموعه آنها را راهنمایی کنند.

 
+من می خواهم تمام فصل های درس شیمی را بخوانم تا نتیجه بهتری بگیرم.
هدف ما از نگارش این مقاله این است که شما در زمان اندک باقی مانده بهترین نتیجه را بگیرید و هر آنچه که اینجا میخوانید پیشنهاد ما بر اساس تجربیات چندین ساله است و شما مختار به انتخاب هستید.

((
اما بدانید که تسلط 100 درصدی روی 50 درصد مطالب خیلی ارزشمند تر از تسلط 50 درصدی روی 100 درصد مطالب کتاب است.))

2. خواندن
بعد از انتخاب مباحث حالا باید شروع به یادگیری آنها از یک منبع آموزشی جامع ، کم حجم و حرفه ای بکنید.
شاید بتوان گفت انتخاب یک منبع آموزشی با ویژگی هایی ذکر شده مشکل ترین گام دانش آموزان دسته سوم باشد پس خوب دقت کنید تا بهترین نتیجه از این دستورالعمل حاصل شود. یادتان باشد که شما زمان زیادی ندارید و باید حداکثر استفاده را از فرصت باقی مانده بکنید.

3. تست کنکور و رفع اشکال
پس از خواندن و یادگیری مباحث گزینش شده حالا باید شروع به حل تست و رفع اشکال کنیم تا هم خلاَ های آموزشی خود را پر کنید و هم مطالبی را که خواندید در ذهن خود تثبیت نمایید.
روش تست زنی این دسته از دانش آموزان با بقیه گروه ها یک مقدار متفاوت است. این دانش آموزان باید پس از مطالعه تمام فصل های گزینش شده و حل چند تست در قالب یادگیری هر فصل ، در 10 روز متوالی سوالات کنکور 5 سال اخیر شیمی کنکور در رشته های ریاضی و تجربی را حل و رفع اشکال کنند.


به عنوان مثال روز اول:
سوالات شیمی کنکور تجربی سال 91 رشته تجربی را جلوی خود گذاشته و بدون در نظر گرفتن زمان شروع به حل سوالات مباحث گزینش شده می کنند. اگر سوال را درست حل کردند میرن سراغ تست بعدی ولی اگر پاسخ اشتباه بود یا نتوانستند حل کنند میرن سراغ منبع آموزشی و نکات مرتبط با آن سوال را در حدود ده دقیقه مطالعه می کنند و سپس سعی در حل مجدد تست می نمایند و بعد از اینکه تست مرتبط را خود حل کردند و استراتژی حل آن را متوجه شدند میرن سراغ تست بعدی.
این عملیات را در
10 روز متوالی و بدون وقفه برای سوالات شیمی 10 کنکور اخیر انجام دهید و پس از اجرای این دستور العمل خودتان از نتایج به دست آماده شگفت زده خواهید شد ، چون شما برای هر مبحث تمام نکات و دیدگاه های مورد نظر طراح کنکور را فرا گرفته اید و سوالات کنکور سال 96 قطعا چیزی خارج از این مطالب و نکات نخواهد بود.

به امید موفقیت همه دانش آموزان عزیزم

ارادتمند شما عسگری


دانلود این مقاله

 دریافت


                                                                                                                                                                      

نظرات  (۱۱)

آسم آسم که شایع‌ترین بیماری ریوی مزمن کودکان است، عارضه ناراحت‌کننده‌ای است که موجب خس‌خس سینه و تنگی‌نفس گاه به گاه می‌شود. این بیماری اخیراً شایع‌تر […]